Čas od času musím vidět špičkové pokerové hry. Nejvyšší, jaký kdy byl. Konají se v hernách. A nepřitahují zvláštní pozornost.


Kolem těchto hráčů jsou stejní lidé-stejní hráči. Jen o třídu nižší. Sázky v těchto hrách mohou zasáhnout představivost každého, kdo je v těchto hrách informován. Začínají na tisíce dolarů. A končí … milionem? Ne, dva miliony. Nebo tři miliony. Nebo dokonce deset milionů dolarů.

Je to docela krutá hra, ve které vítěz vyjde vždy jeden člověk.

A jeho soupeř, muž, který prohrál, okamžitě ztrácí svou dlouholetou autoritu. Musí znovu vytvořit nový příběh. Ale to se obvykle neděje. Historie není vytvořena. Navždy zůstane jednou prohrou ten, kdo tento duel vyhrál. Všimněme si-souboj vyšší třídy. A z čeho vzniká příběh, který se dá vedle peněz jako případná výhra odvodit? Vzniká z běžných her. Jednou do herny přijde nováček. Je neobyčejně nadaný. A to okamžitě zvyšuje jeho postavení. Nejprve hraje mezi stejně začínajícími hráči. A rychle je všechny porazí. Pak je pozván k profesionálům-očekává, že se stane jejich snadnou kořistí. Ale tady to nebylo. Ten člověk je opravdu velmi talentovaný. Umí hrát. A všechny karty, ať už jsou Jakékoliv, jsou pro něj okamžitě označeny.

Má spoustu tajemství.

Umí rozpoznat karty podle jejich obalů. A dělá to velmi rychle tím, že hodí na karty krátký pohled. Dokonale se orientuje v postavách a v mnoha detailech pokeru. Umí hrát v každém z nich-jaké jsou v hernách. Postupně porazil úplně každého. Nemá konkurenci. Pouze hráči, kteří přijedou. Začíná s nimi hrát – pravidelně obsazuje společnou halu. A neustále je překonává. Konečně přichází chvíle, kdy je mu nabídnuta skutečná hra. Za milion dolarů. Nebo … za deset milionů. Tato hra začíná drobností. Hrají čtyři hráči, z toho dva nejsilnější. Postupně zůstávají sami.
Hrají si mezi sebou.


Oba si navzájem nedávají ani minutu klidu. Oba drží značku, když jde o blafování. Ale vyhrát bohužel nemůže náš super hráč, ale ten, kdo přijde. Bere celou pokladnu. A odchází pryč, takže v rozpacích našeho hráče. Někoho, kdo prohrál poprvé v životě. A jak jsem prohrál … a všechno začíná od začátku. Do herny přichází nováček. Je neobyčejně nadaný. A to okamžitě zvyšuje jeho stav…

A co starý hráč?

Je tady, zůstává ve hře. Jen to už nikdo vážně nebere. Svou šanci promarnil. Prohrál ho. A vyhrát znovu už mu nebude věřit.